Resulullah (sav)'i Rüyada Görmenin Yolları

Cevheretü’l-Kelâm Salevâtı

Şeyh Ebû’l-Abbâs et-Ticânî (r.h.)[1] Hazretleri’nin “Cevheretü’l-Kelâm Salevât”ıdır.

O da şudur:

اَللُّهُمَّ صَلِّ وَسَلِّمْ عَلَى نَبِيِّكَ وحَبِيبِكَ سَيِّدُنَا مُحَمَّدٍ وَعَلىَ إخِوَانِهِ وَآلِهِ صَلاَةً وَسَلاَماً نَقْرَأُ بِهِمَاأَبِوَابَ جَنَّاتِكَ وَنَسْتَجْلِبُ بِهِمَا أَسْبَابَ رِضْوَانِكَ وَنُوَدِّى بِهِمَا بَعْضَ حَقِّهِ عَلَيْنَا بِفَضْلِكَ وَإِحْسَانِكَ آمِين

Okunuşu:

“Allâhümme salli ve sellim ‘alâ nebiyyike ve habîbike seyyidünâ Muhammedin ve ‘alâ ihvânihî ve âlihî salâten ve selâmen nekrau bihimâ ebvâbe cennâtike ve nestec­libü bihimâ esbâbe rıdvânike ve nüveddî bihimâ ba’de hakkihî aleynâ bi-fadlike ve ihsânike, Âmin!”

Kim, uyuma esnasında temiz ve abdestli olduğu ve yatağı da temiz olduğu halde bu salevâtı yedi kere okursa; Peygamber (s.a.v.) Efendimiz Hazretleri’ni rü’yâsında görür. (Saadetü’d-Dareyn, s. 532)


[1] 737 (H.1150) senesinde Cezâyir’in güneyinde Ayn-ı Mâdî denilen yerde doğdu. Allahü teâlâ, parlak bir zekâ, zihin açıklığı ve din gayreti ihsân etti. Yedi yaşında Kur’ân-ı kerîmi ezberledi. Yirmi yaşına varmadan dînî ve edebî ilimleri öğrendi. Peygamber efendimizin sallallahü aleyhi ve sellem mübârek işlerini ve sözlerini içerisinde toplayan Sahîh-i Buhârî ve Sahîh-i Müslim ile Malîkî mezhebine ait din bilgilerini anlatan Muhtasar adındaki fıkıh kitabını ezberledi. Genç yaşta yüksek hallere ulaşma nîmetine kavuştu. Muhammed bin Câfer Fârîsî (r.h.) onun hakkında: “Nihâyete varmış velî, şerîatle hakîkatı bir araya getiren kâmil (olgun) rehber.” Demiştir. Yûsuf-i Nebhânî (r.h.) ise: “Ârif denilen evliyânın önderidir. Zikirlerini ve virdlerini uyanık iken Peygamber efendimizden alan büyüklerindendir.” demiştir. 1815 (H.1230)’de Fas’da vefât etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu