Günlük Dualar

Ezân Duâsı

اَللّٰهُمَّ رَبَّ هٰذِهِ الدَّعْوَةِ التَّامَّةِ وَالصلاََّةِ الْقَائِمَةِ. اٰتِ مُحَمَّدًانِ الْوَسِيلَةَ وَالْفَضِيلَةَ وَالدَّرَجَةَ الْعَالِيَةَ الرَّفِيعَةَ. وَابْعَثْهُ مَقَامًا مَحْمُودًانِالَّذِي وَعَدْتَهُ. إِنَّكَ لَ تُخْلِفُ الْمِيعَادَ. رَضِيتُ بِالّٰلِ رَبًّا وَبِالِْسْلَمِ دِينًا وَبِمُحَمَّدٍ نَبِيًّا وَرَسُولً

Ezan okununca sessizce dinlenir, bu esnada müezzinin sözleri tekrarlanır, muezzin hayyael esselâh ve hayyael elfelâh deyince herbirinden sonra; la havle vela kuvvete illa billah denir. Ezan bitince şu dua okunur:

Allâhümme Rabbe hâzihi’d da‘veti’t-tâmmeti ve’s-salâti’l-kâimeti, âti Muham-medeni’l-vesîlete ve’l-fadîlete ved-deracete’l-‘âliyete’r- rafî‘ate veb‘ashu’llâhümme mekâmen Mahmûden (i) llezî ve‘adteh, inneke lâ tühlifü’l mî‘âd. Radîtü billâhi Rabben, ve bil-İslâmi dînen vebi Muhammedin (s.a.v.)Nebiyyen ve Resûlen.

Türkçe Anlamı:

Ey bu eksiksiz da‘vetin ve kılınan namazın sâhibi Allâh’ım! Muhammed (s.a.v.)’e vesîleyi, fazîleti ve yüksek dereceyi ver. O (s.a.v.)’e va‘dettiğin üzere makâm-ı Mahmûd’u bahşet. Muhakkak ki Sen va‘dinden dönmezsin. Rabb olarak Allâh’dan, din olarak İslâm’dan, Resûl ve Nebî olarak da Muhammed (s.a.v.)’den râzı oldum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu