Soru - Cevap

Fitre Miktarı Ne Kadardır? 2023 Yılı Fitre Miktarı

Fitre Miktarı Ne Kadardır? 2023 Fitre Miktarı

Fitre Ramazan ayına özgüdür. Ramazan ayına kavuştuğumuz şu günlerde Müslümanlar 2020 yılı için Diyanet tarafından belirlenmiş fitre miktarını merak etmektedir. Bu yazımızda fitre miktarının nasıl hesaplandığını ve alimlerin bu konudaki görüşlerini ve son olarak da bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen fitre miktarının kaç TL olduğunu belirteceğiz. Sitemizde yine fitre ve Ramazan ayıyla alakalı yazılara ve soru cevaplara yer vereceğiz. Bizi takip etmenizi temenni eder hayırlı Ramazanlar dileriz.

Fitre Nasıl Hesaplanır?

Fitre nasıl hesaplanır sorusuna cevap verecek olursak;

Hanefî mezhebine göre fıtır sadakasının miktarı yarım sâ’ ile bir sâ’ olarak takdir edilmiştir. Zira buğdaydan verilmek istenildiği zaman yarım sâ’, arpa, hurma ve kuru üzümden ise bir sâ’ verilir.

Ancak İmam Ebu Hanife (Allah ona rahmet etsin)’ye göre buğday unu da buğday gibi kabul edilmiş, verilmek istenildiği zaman buğday unundan yarım sâ’ verilir. Arpanın unu da arpa gibi kabul edilmiş, verilmek istenildiği zaman bir sâ’ verilir.

Fitre Miktarı Ne Kadardır?

İmam Ebu Yusuf (Allah ona rahmet etsin)’a göre ise, fakirin ihtiyacının giderilmesi hususunda buğday unu buğdaydan, para da undan daha hayırlıdır. Zira fıtır sadakasının hikmeti fakirin ihtiyacını gidermektir. O halde fakirin ihtiyacı en çok neye varsa fıtır sadakasını ondan vermek en uygun olanıdır. Günümüzde fakirin ihtiyacını en iyi karşılayan para olduğuna göre fıtır sadakasını para olarak vermek gerekiyor. İmam Ebu Yusuf (Allah ona rahmet etsin)’un bu görüşü günümüz değerleri içerisinde ihtiyata en muvafık olanıdır.

Hanefî fukahasına göre günümüz ölçülerine tekabül eden fitrenin miktarı, Bir sâ’= 1040 dirhemdir. Bir dirhem = 3 gr. Öyleyse bir sâ’= 1040×3= 3120 gr. Yarım sâ’= 3120/2= 1560 gr. Şu halde Hanefî mezhebine göre bir fıtır sadakasının miktarı yarım sâ’ buğday veya buğday unu olarak hesapladığımızda 1560 gram olur. Bir sâ’ arpa, hurma veya kuru üzüm olarak hesaplandığımızda da 3120 gram olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu