Soru - Cevap

Fitrenin Şartları Nelerdir? Kimler Fitre Vermelidir?

Fitrenin Şartları Nelerdir? Kimler Fitre Vermelidir?

Ramazan ayı için önemli hususlardan birisi olan fitre bugün inceleyeceğimiz konudur. Fitre Sadakasını kimler vermelidir? Fitrenin şartları nelerdir ve kimler fitre vermelidir sorularına yanıt arayacağız. Yazımızın ve yazılarımızın cevabı gelecektir. Sizde kafanıza takılan soruları iletişim kısmından bize sorabilirsiniz.

Kimler Fitre Vermelidir?

Kimler fitre vermelidir sorusunun cevabı:

Hanefî mezhebine göre sadaka-i fıtrin vücubunun şartları üçtür.

  1. Müslüman olmak: Bütün ibadetlerde olduğu gibi sadaka-i fıtrin vücubu için de Müslüman olmak şartı geçerlidir. Dolayısıyla sadaka-i fıtır gayrimüslime hiçbir surette vacip değildir.
  2. Hürriyet: Sadaka-i fıtrin vücubunun ikinci şartı da hür olmaktır. Dolayısıyla sadaka-i fıtır köle üzerine vacip değildir. Çünkü kölenin fıtır sadakası kendisine değil, sahibi üzerine vaciptir. Şu halde köle sahibi kölesinin fıtır sadakasını vermek zorundadır.
  3. Asıl ihtiyaçlarından fazla nisâp miktarı mala sahip olmak: Asıl ihtiyaçlarından gaye kişinin ve bakmakla yükümlü olduğu şahısların, barınma, yazlık-kışlık elbise, bineği, silahı ve yiyecekleridir. Müslüman bir kimse bu malların dışında nisâp miktarına sahip olur ve bayram sabahına ulaşırsa fıtır sadakasını vermesi vacip olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu