Kategorisiz

Mescide Girerken Okunacak Duâ

اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِحَقِّ السَّائِلِينَ عَلَيْكَ، وَأَسْأَلُكَ بحَِقِّ مَمْشَايَ هَذَا. فإَنِيِّ لمَْ أخَْرُجْ أشََرا وََ لا بطََرا،ً وََلاَ رِيَاءً، وََلاَ سُمْعَةً، خَرَجْتُ اتِّقَاءَ سُخْطِكَ، وَابْتِغَاءَ مَرْضَاتِكَ، فَأَسْأَلُكَ أَنْ تُعِيذَنِي مِنَ النَّارِ، وَأنَْ تغَْفِرَ ليِ ذُنوُبيِ إنِهَُّ لاَ يغَْفِرُ الذُّنوُبَ إ أنَْتَ.

Allâhümme innî es’elüke bi-haggis-sâilîne aleyke, ve es’elüke bihaggi memşâye hâzâ. Fe innî lem ehruc eşeran ve lâ betaran ve lâ riyâen ve lâ süm’aten. Ve haractü’t-tigâe suhtike ve’btiğâe merdâtik. Fes’elüke en tu’îzenî minennâri ve en teğfiralî zünûbî. İnnehû la’yağfiruz-zünübe illa ente. Ugbele’llâhu aleyhi bivechihi, ve estâğfira lehu seb’ûne’lfi melîke.

Türkçe Manası

Ebû Saîdi’l-Hudrî (r.a.) anlatıyor: Resû-lullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: “Kim evinden namaz kılmak üzere çıkar ve: “Ey Allahım! Senden isteyenlerin senin katındaki hakkı için ve şu yürüyüşümün hakkı için senden istiyorum. Ben kibirlenmek, böbürlenmek veya görsünler, desinler gibi adi maksadlarla evden çıkmış değilim. Senin gazabından sakınmak, rızânı kazanmak için evden çıktım. Öyleyse beni ateşten korumanı istiyorum, günahlarımı bağışlamanı talep ediyorum. Çünkü senden başka günahları affeden yoktur” diye duâ eder, (yalvar yakar olursa) Allâhü Teâlâ hazretleri, ona (rahmet) yüzüyle teveccüh eder ve yetmiş bin melek de kendisi için istiğfar eder.” (İbn Mâce)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu