Misvak Kullanmak

Misvak Kullanma Zamanları

Misvakı abdest alırken ağza su vermeden önce kullanmak sünnet olduğu gibi, ağız kokusu değiştiği zaman, uykudan uyanınca, namaza durulacağında (kanatmayacağından eminse bu yapılır), eve girileceği zaman, toplantılara giderken, Kur’an okunacağı zaman misvak kullanılmalıdır. İmâm-ı Âzam Ebu Hanife (r.a.) “Misvak dinin sünnetlerindendir” buyurmuşlardır.

İnsan uyurken ağzını kapatır, hareket ettirmez. Böylece mikroplar üremeye başlar, plazma harekete geçer. Diş çürüklerinin birçoğu uyurken meydana gelmektedir. Uzmanlara göre dişleri yatarken temizlemek çok önemlidir.1

Peygamber (s.a.v.) Efendimiz 1400 sene önce uygulamalarıyla bunun önemini bize anlatmışlardır.

Bu, kendilerinden şu şekilde rivâyet edilmektedir: “Resûlullâh (s.a.v.) gece uyumadan önce ve uyanınca misvak kullanırlardı.” (Mecma)

Uzmanlara göre misvak; bakterilerin şekeri aside çevirmesini önlemek için yemeklerden önce veya yemeklerden hemen sonra kullanılmalıdır.2

Ebû Hureyre (r.a.)’den şöyle rivâyet edilmiştir. “Resûlullâh (s.a.v.)’in emrini işittiğimden beri, ben uyumadan önce, uyandıktan sonra, yemekten önce ve yemekten sonra misvak kullanırım.” (Ahmed b. Hanbel (r.h.))

En Az 5 Kez

Günde 5 kez misvak kullanmanın plak birikimini ve dişeti iltihabını azalttığı görülmüştür. “Eğer ümmetime zorluk vermeyecek olsaydım her abdest aldıklarında misvak kullanmalarını emrederdim.” Yani misvak kullanmayı abdestin sünnetleri arasında sayan İmam-ı A’zâm (r.a.)’in mezhebi üzere günde 5 kez, abdest alırken misvak kullanılırsa bu faydalara ulaşılmış olunur.

1) Mustafa Özel a.g.e. 69. s

2) Saudi Dental Journal 9: 125-130

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu