Peygamber Efendimizin Duâları

Peygamber (S.A.V.) Efendimiz’in Duâları -1

Hz. Ebû Hüreyre (r.a.) anlatıyor:

اَللّٰهُمَّ أَصْلِحْ لِي دِينِي الَّذِي هُوَ عِصْمَةُ أَمْرِي وَأصَْلِحْ لِي دُنْيَايَ التَِّي فِيهَا مَعَاشِي وَأصَْلِحْ لِي اٰخِرَتِي التَِّي فِيهَا مَعَادِي وَاجْعَلِ الْحَيَاةَ زِيَادَةً لِي فيِ كلُِّ خَيْرٍ وَاجْعَلِ المَْوْتَ رَاحَة ليِ مِنْ كلُِّ شَرٍّ

Allâhümme’slih lî dînî’llezî hüve ‘ısmetü emrî ve eslih lî dünyâye’lletî fîhâ me‘âşî ve eslih lî âhiretî’lletî fîhâ me‘âdî vec‘ali’l-hayâte ziyâdeten lî fî külli hayrin vec‘ali’l-mevte râhaten lî min külli şerrin.

Türkçe Anlamı:

Resûlullâh (s.a.v.) duâ ederken şunu söylerdi: “Allâh’ım! Dînimi doğru kıl, o benim işlerimin ismetidir. Dünyamı da doğru kıl, hayatım onda geçmektedir. Âhiretimi de doğru kıl, dönüşüm orayadır. Hayatı benim için her hayırda artma (vesîlesi) kıl. Ölümü de her çeşit şerden (kurtularak) rahat(a kavuşma) vesîlesi kıl. (Müslim, Zikr 71)

“O Nebiy-yi Muhterem size neyi emretmiş ise onu alın, neden de sakındırmış ise ondan kaçının.” (Haşr, 7)

Enes b. Mâlik (r.a.)’den rivâyetle Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

“Dikkat edin! Allâh’a yemîn ederim ki, ben sizden daha çok Allâh’tan korkuyor ve sizden daha çok O’na itaatta bulunuyorum. Ancak ben bazen (nâfile) oruç tutarım, bazen tutmam, bazen (nâfile) namaz kılar, bazen istirahat ederim. Kadınlarla da evlenirim. Kim benim sünnetimi terkederse Ben’den değildir.” (Buhârî, Kitâbu’n-Nikâh)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu